MASAŻE W CENTRUM REHABILITACJI "SPRAWNOŚĆ":

 

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny jest najpopularniejszym rodzajem masażu, który w zależności od formy oraz intensywności może być między innymi leczniczy, pobudzający, relaksacyjny. Zabiegi wykonywane podczas masażu klasycznego mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. Stosowane są w celu zapobiegania i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych. Masaż klasyczny, w zależności od potrzeb, wykonywany jest częściowo lub całościowo. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie oraz napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. Masaż klasyczny wykonywany jest bezpośrednio na ciele osoby masowanej, przy użyciu np. kremu do masażu, olejków, maści leczniczej lub talku. Wśród najczęściej stosowanych technik masowania znajdziemy rozcieranie, głaskanie, przesuwanie, wyciskanie czy oklepywanie. Masaż ma na celu odprężenie oraz relaks. Przy regularnym stosowaniu masażu, możemy zauważyć lepsze samopoczucie, mniejsze napięcie w okolicy pleców oraz karku, a także poprawę wyglądu skóry - bardziej dotlenioną i ukrwioną.

Masaż sportowy

Masaż sportowy pomaga zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Podczas masażu zmęczonego mięśnia, następuje jego rozluźnienie oraz zapobiega się późniejszym uszkodzeniom. Masaż sportowy w porównaniu z masażem klasycznym, różni się wkładem siły i energii, a także przewagą rozcierania i ugniatania. Można go wykonywać częściowo lub całościowo, ma on właściwości regenerujące. Masaż sportowy może również pełnić rolę rozgrzewającą, rozluźniającą oraz leczniczą. Ponadto poprawia koordynację i podwyższa zdolność mięśni do działania.

Masaż uciskowy (akupresura)

Akupresura to metoda leczenia wywodząca się z Chin, polegająca na głaskaniu, dotykaniu, uciskaniu oraz opukiwaniu określonych miejsc na ciele. Nacisk wpływa na obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając tym samym zakończenia nerwowe. Impulsy powstałe w ten sposób zmierzają drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego, dochodząc do kory mózgowej, a stamtąd kierują się drogami nerwowymi do chorego narządu. Technika ta ma na celu zmniejszenie bólu oraz poprawę czynności konkretnego narządu.

Drenaż limfatyczny ręczny

Drenaż limfatyczny, zwany również masażem limfatycznym, ma na celu poprawę przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jest to najbardziej efektywna metoda leczenia obrzęku. Ponadto, wpływa korzystnie na likwidację obrzęków zastoinowych, onkotycznych, zapalnych oraz usprawnia procesy immunologiczne, a także transport soli mineralnych i wody. W masażu limfatycznym używa się techniki głaskania, ugniatania oraz rozcierania, w celu przepchnięcia zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Zabieg wykonywany jest przez terapeutę lub za pomocą specjalnych urządzeń do masażu limfatycznego.